Przeciwdziałaj aktywnie suchemu powietrzu
z Venta-Airwasher

Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest nawilżanie powietrza
i jak działa Venta-Airwasher.
>Home > Nawilżanie

Konsekwencje suchego powietrza

 • Suche powietrze wysusza śluzówki, któr przestają stanowić barierę dla bakteri i wirusów. Rośnie więc ryzyko infekcji, przeziębienia lub reakcji alergicznych układu oddechowego.
 • Suche powietrze utrudnia oddychanie i spowalnia proces przenoszenia tlenu do krwi. Symptomy to zmęczenie, ból głowy i zmniejszona zdolność koncentracji.
 • Drewniane meble, parkiet, instrumenty muzyczne mogą ulec uszkodzeniom pod wpływem suchego powietrza.
 • Powietrze w pomieszczeniu zawiera miliony drobnych cząstek niewidzialnych gołym okiem. Kurz unosi się szybciej w suchym powietrzu.


Aby osiągnąć zalecaną przez lekarzy wilgotność powietrza należy do ogrzewanego pomieszczania o powierzchni 30 m² wprowadzić ok. 5 litrów wody dziennie. Pojemniki z wodą na grzejnikach są za małe i niehigieniczne. Jest wiele różnych systemów, które mają za zadanie nawilżyć powietrze w pomieszczeniu do optymalnego poziomu.

Venta Airwasher - JAK TO DZIAŁA

Fizyka nawilżania powietrza

Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Rozróżnia się bezwzględną oraz względną wilgotność powietrza. Bezwzględna wilgotność powietrza to pomiar największej możliwej zawartości pary wodnej w powietrzu. Podawana jest w gramach na metr sześcienny (g/m³).

Jej wartość zależy od temperatury, ponieważ ciepłe powietrze może przyjąć więcej wilgoci niż zimne. Dlatego maksymalna wilgotność powietrza latem jest wyższa niż zimą.

Względna wilgotność> powietrza (rF) to stosunek aktualnej zawartości pary wodnej do maksymalnej możliwej zawartości pary wodnej w danej temperaturze. Względna wilgotność jest podawana jako udział procentowy. Według tej definicji w przypadku maksymalnego nasycenia względna wilgotność wynosi100%.

W poniższej tabeli oraz na rysunku pokazano ile wody (wartość absolutna) może przyjąć powietrze przy różnych temperaturach."


Przykład do grafiki:

Przy temperaturze 20°C maksymalna możliwa zawartość pary wodnej wynosi 17,3 g/m³. Oznacza to, szczególnie w zimnych porach roku przy dużych różnicach między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną, że do powietrza należy aktywnie wprowadzić wodę. W pomieszczeniu ogrzanym do temperatury 25°C powietrze może przyjąć 23 g/m³ wody. Natomiast powietrze o temp. 0°C może przyjąć mniej wilgoci i zawiera tylko 4,84 g/m³ wody. Otwieranie okien w zimnych porach roku sprawia, że powietrze w pomieszczeniu staje się jeszcze bardziej suche, ponieważ zimne powietrze napływające z zewnątrz zawiera mniej wody i gdy zostanie ogrzane potrzebuje więcej wilgoci.
 • Venta
  Środek higieniczny
  500ml
  70 zł
 • Venta
  Odkamieniacz

  250 ml
  4o zł
 • Venta
  Akcesoria pakiet
  Środek higieniczny,
  Odkamieniacz,
  Olejki
  250 ml
  170 zł
 • Venta
  LW-15
  Nawilża do 20 m²
  Oczyszcza do 10 m²

  849 zł
 • Venta
  LW-25
  Nawilża do 40 m²
  Oczyszcza do 20 m²

  1249 zł
 • Venta
  LW-45
  Nawilża do 75 m²
  Oczyszcza do 40 m²

  1649 zł
 • bb

Facebook